Повстанський бастіон — Яворина
Надіслано yanish Октября 22 2012 22:01:23
ПОВСТАНСЬКИЙ БАСТІОН - ЯВОРИНА


9 жовтня студенти Прикарпатського лісогосподарського коледжу вирушили в туристично-краєзнавчий похід, присвячений 70-ій річниці створення УПА, на г. Яворину та бункер «Роберта». Учасниками мандрівки були студенти 4-го курсу спеціальності «Туристичне обслуговування» та викладачі Горбова М.Я, Гошовська І.І., Янишівський Я.Я.
Мандрівники поклали вінок до пам’ятника крайового провідника ОУН Карпатського краю Ярослава Мельника ("Роберта") в с. Липа.
Наступним відвідуваним об’єктом була відновлена криївка крайового проводу поблизу гори Яворина. Місцевість поблизу г. Яворини є легендарною: вона пов’язана з визвольною боротьбою українського народу в 40-50 – их роках ХХ століття. Туристи уважно слухали розповіді про «Роберта» та школу, яка готувала старшинські кадри для Армії Нескорених.
Цікаво, що криївка «Роберта» була добре замаскована. Кілька днів солдати безуспішно нишпорили але виявити її було неможливо. Та випав невеликий сніг, і над криївкою почав швидко танути. Це помітили вороги. До останнього набою відстрілювалися повстанці, залишивши тільки по кулі для себе, щоб не здатися ворогові живими… Так загинули крайовий провідник ОУН Ярослав Мельник (Роберт), його дружина Антоніна (псевдо Таня), а також семеро їхніх побратимів. Матір Роберта, двох його братів і чотирьох сестер з села Бережниці Калуського району вивезли в Сибір. За заслуги перед Україною Я.Мельник в 1945 році був нагороджений Бронзовим Хрестом Заслуги, а в 1947 - Золотим Хрестом Заслуги (посмертно).
Поблизу бункера (в урочищі Глибокому) віднайдено і облаштовано цвинтар. Тут поховані командир старшинської школи УПА «Олені» майор Ф.Польовий («Поль»), інструктори, провідники і стрільці штабу, які загинули в нерівному бою з енкаведистами. Школа «Олені» була створена в 1943 році у волинських лісах, а згодом передислокована в Карпати.
Учасники походу підкорили вершину гори Яворини та урочисто підняли прапор під виконання гімну України. Погода сприяла мандрівці. Високі Бескиди виглядали чудово і неповторно. А задоволені мандрівники висловили бажання подальшої участі в подібних заходах.
Горбова М.Я., Гошовська І.І.
викладачі Прикарпатського л/г коледжу